199D475X0016BXV1E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
199D475X0016BXV1E3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Published :
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.0007mA
Series :
TANTALEX®, 199D
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
4.7μF
Type :
Conformal Coated
Polarity :
POLARIZED
Lead Pitch :
2.54mm
Width :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
B
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm