199D225X9035B1V1
Mfr.Part #
199D225X9035B1V1
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Tan Delta :
0.06
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
0.0007mA
Diameter :
5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
PCB, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TANTALEX®, 199D
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Type :
Conformal Coated
Height :
11.684mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
2.2μF
Polarity :
POLARIZED
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Length :
5mm