199D156X0016CXV1E3
Mfr.Part #
199D156X0016CXV1E3
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V RADIAL
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.08
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
TANTALEX®, 199D
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.420 10.66mm
10 Weeks
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
POLARIZED
Mounting Type :
Through Hole
Width :
5.5mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
C
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
15μF
Type :
Conformal Coated
Length :
6.35mm