199D107X96R3D7V1
Mfr.Part #
199D107X96R3D7V1
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
Tantalum Capacitors
Termination :
Radial
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
6.35mm
Height Seated (Max) :
0.498 12.66mm
Package / Case :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Manufacturer Size Code :
D
Capacitance :
100μF