199D106X9020CXV1E3
Mfr.Part #
199D106X9020CXV1E3
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
0.002mA
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Width :
5.5mm
Lead Pitch :
2.54mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
20V
C
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.420 10.66mm
Length :
6.35mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm