199D106X9020CXV1
Mfr.Part #
199D106X9020CXV1
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Stock
68
In Stock :
68
Tantalum Capacitors
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.420 10.67mm
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Leakage Current :
2µA
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
C
Lead Pitch :
2.54mm
Dissipation Factor :
8 %
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
TANTALEX®, 199D
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
2016
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Length :
7.62mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10μF