199D106X9016CXV1E3
Mfr.Part #
199D106X9016CXV1E3
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.420 10.66mm
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Width :
5.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.08
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0015mA
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Length :
6.35mm
Terminal Shape :
Wire
Type :
Conformal Coated
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
16V