199D106X9016C6B1
Mfr.Part #
199D106X9016C6B1
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.458 11.64mm
Manufacturer Size Code :
C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TANTALEX®, 199D
Termination :
Radial
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
10μF