199D106X0020C7V1E3
Mfr.Part #
199D106X0020C7V1E3
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V RADIAL
Not Applicable
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
20V
Lead Pitch :
6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.08
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
5.5mm
10 Weeks
Published :
Leakage Current :
0.002mA
Height Seated (Max) :
0.458 11.64mm
Packaging :
Bulk
Length :
5.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10μF