199D106X0020C7V1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
199D106X0020C7V1
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.002mA
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.458 11.64mm
Published :
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
6.35mm
Voltage - Rated :
20V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Series :
TANTALEX®, 199D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10μF
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Type :
Conformal Coated
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Tan Delta :
0.08
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Width :
5.5mm