199D106X0016CXB1E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
199D106X0016CXB1E3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
TANTALEX®, 199D
Published :
Leakage Current :
0.0015mA
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Lead Pitch :
2.54mm
Capacitance :
10μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packing Method :
TR
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Manufacturer Size Code :
C
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Length :
6.35mm
Tan Delta :
0.08
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.420 10.66mm