199D106X0016C1V1E3
Mfr.Part #
199D106X0016C1V1E3
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V RADIAL
Tantalum Capacitors
Height :
13.208mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Width :
5.5mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
5.588mm
Lead Pitch :
2.54mm
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
10μF
Dissipation Factor :
8 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
0.0015mA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ECCN Code :
EAR99
Length :
5.5mm
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
C
Pbfree Code :
yes
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V