199D105X0025A6V1
Mfr.Part #
199D105X0025A6V1
Description
CAP TANT 1UF 20% 25V RADIAL
Capacitance :
1μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
25V
Manufacturer Size Code :
A
Type :
Conformal Coated
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.378 9.61mm
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.04
Length :
4.4mm
Lead Pitch :
5.08mm
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Published :
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.173Dia 4.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Width :
4.4mm