197-044-113L031
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
197-044-113L031
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Height :
13.1mm
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Current Rating :
2A
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
44
Mount :
Through Hole
Plating :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Brass
Lead Free :
Lead Free
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B High Density
Contact Form :
Machined
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, High Density
Color :
Black
Gender :
Male
Contact Type :
Signal
Length :
53mm
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Insulation Material :
Polyester
Series :
197, M Series
Width :
12.5mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Housing Material :
PBT
Published :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
197-044-113L031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 197-044-113L031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, 197-044-113L031 pinout, 197-044-113L031 datasheet PDF, 197-044-113L031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 197-044-113L031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.