195D685X9020X2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
195D685X9020X2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2910 (7227 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 20V 2910
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
20V
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.65mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
X
Height :
1.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
2910 (7227 Metric)
Leakage Current :
1.4µA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Width :
2.65mm
Type :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.24mm
Voltage - Rated :
20V
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.285Lx0.104W 7.24mmx2.65mm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.061 1.55mm
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
6.8μF