195D475X5020X2T
Mfr.Part #
195D475X5020X2T
Package / Case
2910 (7227 Metric)
Description
CAP TANT 4.7UF 5% 20V 2910
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
900nA
JESD-609 Code :
e3
Custom Capabilities :
US and European Case Sizes Available
Capacitance :
4.7μF
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.285Lx0.104W 7.24mmx2.65mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Manufacturer Size Code :
X
Voltage - Rated DC :
20V
Height Seated (Max) :
0.061 1.55mm
Published :
Width :
2.65mm
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.24mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Type :
Conformal Coated
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2910 (7227 Metric)
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)