195D336X0016Z2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
195D336X0016Z2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2910 (7227 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2910
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Height :
2.65mm
Depth :
2.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated :
16V
Package / Case :
2910 (7227 Metric)
Size / Dimension :
0.285Lx0.104W 7.24mmx2.65mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Leakage Current :
5μA
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2.6416mm
Series :
TANTAMOUNT®, 195D
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Height Seated (Max) :
0.114 2.90mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
33μF
Manufacturer Size Code :
Z
Mount :
Surface Mount
Length :
7.239mm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C