195D106X5035Z2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
195D106X5035Z2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2910 (7227 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2910
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
TANTAMOUNT®, 195D
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
Z
Height Seated (Max) :
0.114 2.90mm
Voltage - Rated DC :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
2.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.285Lx0.104W 7.24mmx2.65mm
Leakage Current :
3.5μA
Tan Delta :
0.06
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.65mm
Length :
7.24mm
Package / Case :
2910 (7227 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10μF
Type :
Conformal Coated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Published :
Dissipation Factor :
6 %