195D105X9016C4T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
195D105X9016C4T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
0905 (2114 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 16V 0905
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
C
Length :
2.2098mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.055 1.39mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0905 (2114 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Conformal Coated
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Series :
TANTAMOUNT®, 195D
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.087Lx0.045W 2.21mmx1.14mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.143mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)