1945R-17G
Mfr.Part #
1945R-17G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 56UH 265MA 3.99 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
3.99Ohm
Q Factor :
75
Size / Dimension :
0.193Diax0.447L 4.90mmx11.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Frequency - Self Resonant :
15.2MHz
Mount :
Through Hole
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
75
Test Frequency :
2.5MHz
Inductance :
56μH
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Q @ Freq :
75 @ 2.5MHz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Current Rating :
265mA
Lead Length :
33.02mm
Diameter :
4.9mm
Tolerance :
±2%
Type :
Molded
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
1945R
Terminal Shape :
Wire
Material - Core :
Iron
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
265mA
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
1945R-17G
1945R-17G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD