1945R-10G
Mfr.Part #
1945R-10G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 15UH 500MA 1.15 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
500mA
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Inductance :
15μH
Q @ Freq :
80 @ 2.5MHz
Mount :
Through Hole
Type :
Molded
Diameter :
4.9mm
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
37.6MHz
Material - Core :
Iron
DC Resistance (DCR) :
1.15Ohm
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Q Factor :
80
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.193Diax0.447L 4.90mmx11.35mm
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
80
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
1945R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Shape :
PRINTED WIRING PIN
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1945R-10G
1945R-10G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD