191-025-213L561
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
191-025-213L561
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Polyester
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Width :
12.5mm
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Connector Style :
D-Sub
Number of Positions :
25
Gender :
FEMALE
Feature :
Board Lock, Shielded
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Packaging :
Tray
Length :
53mm
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
191
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Steel
Plating :
Nickel
Current Rating :
5A
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
14 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Height :
12.1mm
Number of Rows :
2
Datasheets
191-025-213L561
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 191-025-213L561 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, 191-025-213L561 pinout, 191-025-213L561 datasheet PDF, 191-025-213L561 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 191-025-213L561 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.