191-025-113L561
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
191-025-113L561
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Current Rating :
5A
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
Connector Style :
D-Sub
Packaging :
Tray
DIN Conformance :
No
Series :
191
Height :
12.1mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination :
Solder
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
2
JESD-609 Code :
e3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Material :
Brass
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Gender :
Male
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
25
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
25
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Length :
53mm
Width :
12.5mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Housing Material :
Polyester
Mount :
Through Hole
Empty Shell :
Datasheets
191-025-113L561
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 191-025-113L561 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, 191-025-113L561 pinout, 191-025-113L561 datasheet PDF, 191-025-113L561 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 191-025-113L561 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.