19-213/Y2C-CQ1R2/3T
Mfr.Part #
19-213/Y2C-CQ1R2/3T
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of LEDs :
1
Height (Max) :
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Current - Test :
20mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Functions :
1
Lens Style :
Colorless, Diffused, Rectangular
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Transparency :
Clear
Series :
HTS Code :
Overall Height :
0.6 mm
Forward Current-Max :
0.025 A
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Shape :
RECTANGULAR
Millicandela Rating :
126mcd
Wavelength - Dominant :
589nm
Wavelength - Peak :
591nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Terminal Pitch :
1.5 mm
Size :
1.2 mm
Number of Terminals :
2
Color :
Yellow
Lens Type :
WATER CLEAR
Features :
Configuration :
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm