18S103-500L5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18S103-500L5
Manufacturer
Rosenberger
Description
CONN SMP MINI PLUG STR 50OHM
Stock
803
In Stock :
803
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Connector Style :
SMP, Mini
Contact Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Insertion Loss :
0.05 dB
Contact Resistance :
6mOhm
Fastening Type :
Snap-On
Body Depth :
0.207 inch
Length - Termination :
0.065 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
325V
Mating Cycles :
100
Dielectric Withstanding Voltage :
450VAC V
ECCN Code :
EAR99
Center Contact Plating :
Gold
Feature :
Full Detent
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Total Number of Contacts :
1
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Operating Frequency-Max :
65GHz
Impedance :
50Ohm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body Material :
Brass
Number of Ports :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Panel Mount, Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Style :
COAX
Frequency (Max) :
65GHz
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Insulation Material :
Polytetrafluoroethylene
Datasheets
18S103-500L5
Rosenberger 18S103-500L5
Plug, Male Pin Snap-On 50Ohm SMP, Mini Solder 1 Port Polyetheretherketone (PEEK) -55°C~155°C