189-037-513R571
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
189-037-513R571
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Stock
249
In Stock :
249
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
69.2mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Housing Material :
Nylon
Width :
25.4mm
Number of Rows :
2, 2
Mount :
Edge, Through Hole
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
37, 37
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C ; 4 DC C
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
5A
Color :
Black
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
IEC Conformance :
Packaging :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Feature :
Board Lock, Shielded
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Published :
2007
Number of Pins :
37
Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Female to Female
Contact Type :
Signal
Series :
189
Contact Finish :
Gold
DIN Conformance :
Connector Style :
D-Sub - Stacked
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Nickel
Contact Form :
Stamped
Total Number of Contacts :
37
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
29.2mm
MIL Conformance :
Datasheets
189-037-513R571
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 189-037-513R571 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:37, 189-037-513R571 pinout, 189-037-513R571 datasheet PDF, 189-037-513R571 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 189-037-513R571 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 189-037-513R571
189-037-513R571 Overview
A Receptacle, Female Sockets package is included with it.Panel Mount, Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tray case is utilized for packaging the product.The product is a part of the 189 Series.It is equipped with 37 pins.In many ways, Board Lock, Shielded makes it more powerful.By Edge, Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~105°C.