189-015-513R571
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
189-015-513R571
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Stock
436
In Stock :
436
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Insulation :
Insulated
Feature :
Board Lock, Shielded
Current Rating :
5A
Contact Form :
Stamped
Published :
2009
Mount :
Edge, Through Hole
Body Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A ; 2 DA A
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Filter Feature :
No
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
39mm
Gender :
Female to Female
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Gold
Height :
29.2mm
Housing Material :
Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mixed Contacts :
Connector Style :
D-Sub - Stacked
Insulation Material :
Polyamide
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
14 Weeks
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Packaging :
Tray
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2, 2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Series :
189
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Number of Contacts :
15
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
Flash
MIL Conformance :
Number of Positions :
15, 15
Width :
25.4mm
Number of Ports :
2
Datasheets
189-015-513R571
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 189-015-513R571 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 189-015-513R571 pinout, 189-015-513R571 datasheet PDF, 189-015-513R571 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 189-015-513R571 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.