1865-12G-LDN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1865-12G-LDN
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
8-DIP Module
Datasheet
Download
Description
1865 FORCE SENSOR 10 PSIG CURREN
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Output Type :
Wheatstone Bridge
Accuracy :
±0.25%
Output :
0 mV ~ 100 mV
Operating Pressure :
10PSI (68.95kPa)
Port Style :
No Port
Pressure Type :
Vented Gauge
Feature :
Temperature Compensated
Termination Style :
PC Pin
Package / Case :
8-DIP Module
Maximum Pressure :
30PSI (206.84kPa)
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Packaging :
Bulk
Series :
Operating Temperature :
-28°C~54°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Datasheets
1865-12G-LDN
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 1865-12G-LDN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0 mV ~ 100 mV, Package / Case:8-DIP Module, Operating Temperature:-28°C~54°C, 1865-12G-LDN pinout, 1865-12G-LDN datasheet PDF, 1865-12G-LDN amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 1865-12G-LDN ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
1865 Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -28°C~54°C 10PSI (68.95kPa) No Port ±0.25% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
1865-12G-LDN Overview
1865-12G-LDN Features
Package / Case: 8-DIP Module
Operating Temperature: -28°C~54°C
1865 series
Operating Pressure: 10PSI (68.95kPa)
1865-12G-LDN Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions
1865-12G-LDN Transducers applications.
  • Weather Forecasting
  • Hydrogen Storage
  • Refrigerant pressure monitoring in HVAC/R systems
  • Dry air system pressure, process controls and automation
  • Dry air system monitoring
  • Hydraulic, brake, and engine oil fluid pressure monitoring
  • Air brake pressure monitoring
  • Vertical velocity indication (e.g. rise/sink speed)
  • Internet of things
  • Enhancement of GPS navigation
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MICROSWITCH 1.5M
    CONN MICROSWITCH SPEED/POS
    FIBER OPTIC ACCESSORY
    FIBER OPTIC ACCESSORY
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1865 Honeywell Sensing and Productivity Solutions 51 JUMPER WIRE 10PK M-M 12" GREEN