185NQ015
Mfr.Part #
185NQ015
Manufacturer
Vishay
Package / Case
HALF-PAK
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 180A HALFPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60mA @ 15V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Current - Average Rectified (Io) :
180A
Package / Case :
HALF-PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
400mV @ 180A
Capacitance @ Vr, F :
12300pF @ 5V 1MHz
Supplier Device Package :
PRM1-1 (Half Pak Module)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Datasheets
185NQ015
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 400mV @ 180A -55°C~175°C 60mA @ 15V Bulk HALF-PAK Chassis Mount
185NQ015-1 Overview
185NQ015-1 Features
185NQ015-1 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
185NQ015-1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB
Related products
Part Manufacturer Stock Description
185NQ015-1 Vishay 48,953 DIODE SCHOTTKY 15V 180A PRM1-1
185NQ015R-1 Vishay 17 180A, 15V, PRM1-1, POWER MODULES