185684K50RFB-F
Mfr.Part #
185684K50RFB-F
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 50VDC RADIAL
Capacitance :
0.68µF
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
7.2mm
Voltage - Rated AC :
30V
Terminal Pitch :
5mm
Size Code :
Width :
6mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
PC Pins
Datasheets
185684K50RFB-F
Cornell Dubilier Electronics 185684K50RFB-F
185 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 50V-DC 30V-AC Polyester, Metallized Through Hole
185684K50RFB-F Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.