185224J50RCA-F
Mfr.Part #
185224J50RCA-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
185
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.5mm
Voltage - Rated AC :
30V
Length :
7.2mm
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Capacitance :
0.22µF