185184K63RCA-F
Mfr.Part #
185184K63RCA-F
Description
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated AC :
40V
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
63V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
3.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.18µF
Length :
7.2mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Datasheets
185184K63RCA-F
Cornell Dubilier Electronics 185184K63RCA-F
185 0.18μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
185184K63RCA-F Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.