185154J63RCB-F
Mfr.Part #
185154J63RCB-F
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Width :
3.5mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
Voltage - Rated AC :
40V
Length :
7.2mm
Capacitance :
0.15μF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
63V
FILM CAPACITOR
Datasheets
185154J63RCB-F
Cornell Dubilier Electronics 185154J63RCB-F
185 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
185154J63RCB-F Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.