185153K100RAB-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
185153K100RAB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Width :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
185
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.015µF
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
63V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Length :
7.2mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
185153K100RAB-F
Cornell Dubilier Electronics 185153K100RAB-F
185 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
185153K100RAB-F Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.