185105J50RGB
Mfr.Part #
185105J50RGB
Description
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated AC :
30V
Size Code :
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±5%
Width :
6mm
Length :
7.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm