185103K250RAB-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
185103K250RAB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
10000pF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Series :
185
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
160V
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.2mm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
185103K250RAB-F
Cornell Dubilier Electronics 185103K250RAB-F
185 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
185103K250RAB-F Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.