185103K100RAA-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
185103K100RAA-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Depth :
2.5mm
Published :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Length :
7.2mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Package / Case :
Radial
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
500 µm
Series :
185
Capacitance :
10000pF
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric :
PET
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
185103K100RAA-F
Cornell Dubilier Electronics 185103K100RAA-F
185 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
185103K100RAA-F Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~125°C degrees Celsius.