184684K63RCB-F
Mfr.Part #
184684K63RCB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Size Code :
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.68µF
Length :
10.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Flat
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Series :
184
Voltage - Rated AC :
40V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
184684K63RCB-F
Cornell Dubilier Electronics 184684K63RCB-F
184 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
184684K63RCB-F Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.