184684K63RCA-F
Mfr.Part #
184684K63RCA-F
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
20 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.5mm
HTS Code :
Packing Method :
TR
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Width :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Terminal Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
Tin (Sn)
184
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Size / Dimension :
0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
Capacitance :
0.68µF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
40V
Datasheets
184684K63RCA-F
Cornell Dubilier Electronics 184684K63RCA-F
184 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized
184684K63RCA-F Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 63V must be applied internally.Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 40V (URac).Devices with a -55°C~125°C temperature capability can be operated.
184684K63RCA-F Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V