184684J63RCB-F
Mfr.Part #
184684J63RCB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Termination :
PC Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
184
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Voltage - Rated DC :
63V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Length :
10.5mm
Terminal Shape :
Flat
Voltage - Rated AC :
40V
Terminal Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Packing Method :
TR
Width :
5mm
Capacitance :
0.68µF
Datasheets
184684J63RCB-F
Cornell Dubilier Electronics 184684J63RCB-F
184 0.68μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
184684J63RCB-F Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.