184683K250RCA-F
Mfr.Part #
184683K250RCA-F
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated AC :
160V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Length :
10.5mm
Size / Dimension :
0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.068μF
HTS Code :
Datasheets
184683K250RCA-F
Cornell Dubilier Electronics 184683K250RCA-F
184 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
184683K250RCA-F Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~125°C, the device can be operated.