184124K100RBB-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
184124K100RBB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated AC :
63V
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Flat
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.12μF
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size Code :
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Packing Method :
TR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.413Lx0.157W 10.50mmx4.00mm
Published :
Length :
10.5mm
Series :
184
Width :
4mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Datasheets
184124K100RBB-F
Cornell Dubilier Electronics 184124K100RBB-F
184 0.12μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
184124K100RBB-F Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.