184103K630RCB-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
184103K630RCB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
7.5mm
Pbfree Code :
yes
Width :
5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
10000pF
Series :
184
Length :
10.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Published :
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Pitch :
7.493mm
Terminal Shape :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
HTS Code :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
184103K630RCB-F
Cornell Dubilier Electronics 184103K630RCB-F
184 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
184103K630RCB-F Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.