1840R-10G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1840R-10G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.05A 250 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Phenolic
Max DC Current :
1.05A
Lead Length :
36.58mm
Published :
Type :
Molded
HTS Code :
Series :
1840R
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Factory Lead Time :
15 Weeks
Inductance :
1μH
Test Frequency :
25MHz
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.187Diax0.437L 4.75mmx11.10mm
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Packing Method :
TR
Q Factor :
55
Diameter :
4.75mm
Q @ Freq :
55 @ 25MHz
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Unshielded
Reference Standard :
MS75008
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating :
1.05A
Number of Terminations :
2
Datasheets
1840R-10G
1840R-10G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD