183-037-113R561
Mfr.Part #
183-037-113R561
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
469
In Stock :
469
Flash
Height :
12.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
2008
Backset Spacing :
0.590 (14.99mm)
Number of Positions :
37
Current Rating :
5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Brass
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Nylon
Width :
24.9mm
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Length :
69.3mm
Datasheets
183-037-113R561
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 183-037-113R561 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 183-037-113R561 pinout, 183-037-113R561 datasheet PDF, 183-037-113R561 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 183-037-113R561 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.