183-025-213R531
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
183-025-213R531
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
424
In Stock :
424
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Type :
Signal
Gender :
FEMALE
Mount :
Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Height :
12.5mm
Published :
2005
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
183
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Length :
53mm
Current Rating :
5A
Color :
Black
Shell Material :
Steel
JESD-609 Code :
e4
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Feature :
Board Lock
Width :
24.9mm
Pbfree Code :
yes
Housing Material :
Nylon
Number of Positions :
25
Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backset Spacing :
0.590 (14.99mm)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
183-025-213R531
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 183-025-213R531 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, 183-025-213R531 pinout, 183-025-213R531 datasheet PDF, 183-025-213R531 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 183-025-213R531 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.