1825Y5000123FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825Y5000123FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 500V C0G 1825
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Series :
FlexiCap™
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.012µF
Datasheets
1825Y5000123FCT
Knowles Syfer 1825Y5000123FCT
FlexiCap™ 0.012μF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825Y5000123FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
1825Y5000123FCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm