1825Y2500273JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825Y2500273JXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1825
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.027μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
1825Y2500273JXT
Knowles Syfer 1825Y2500273JXT
FlexiCap™ 0.027μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825Y2500273JXT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
1825Y2500273JXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm