1825Y2500270FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825Y2500270FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 250V C0G/NP0 1825
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±1%
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Capacitance :
27pF
Series :
FlexiCap™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1825Y2500270FCT
Knowles Syfer 1825Y2500270FCT
FlexiCap™ 27pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825Y2500270FCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
1825Y2500270FCT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm