1825Y1K50102JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825Y1K50102JXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1825Y1K50102JXT
Knowles Syfer 1825Y1K50102JXT
FlexiCap™ 1000pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825Y1K50102JXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1825Y1K50102JXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm